Drukuj

 

 

Widok czechowickiego kościoła według Friedricha B. Wernera

 

Czternastego czerwca br. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wydał pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych związanych z poszukiwaniem reliktów kościoła pod wezwaniem św. Jerzego w Gliwicach Czechowicach. Badaniami będzie kierował i jednocześnie sprawował nadzór archeologiczny Radosław Zdaniewicz, który jest prezesem Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz pracownikiem Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach.

Prace w terenie rozpoczną się już w lipcu. W pierwszym etapie trzeba będzie usunąć z badanego terenu krzewy i trawę, a następnie wykonać kilka sondażowych wykopów. Dalsze prace będą uzależnione od tego, co w tych sondażowych wykopach zostanie znalezione. Jeśli natrafimy na fundamenty kościoła i mogiły z przykościelnego cmentarza to z pewnością badania będą prowadzone kolejnych miesiącach. Pozwolenie Konserwatora wygasa 31 grudnia 2018 roku.

Inicjatorem i pomysłodawcą poszukiwania czechowickiego kościoła jest Stowarzyszenie Rozwoju Czechowic, które będzie wspierało archeologów w pracach terenowych. Zapraszamy do pomocy mieszkańców i przyjaciół Czechowic, a zwłaszcza młodzież zainteresowaną historią i archeologią. Będzie to ciężka, fizyczna praca -łopatą i taczkami, prowadzona na zasadach wolontariatu. Możliwość obserwacji z bliska pracy archeologów i bycie członkiem ekipy odkrywców z pewnością wynagrodzi ten trud. Przed rozpoczęciem prac w terenie odbędzie się spotkanie organizacyjne w Starej Szkole w Czechowicach. Zgłoszenia, z podaniem imienia, nazwiska, wieku i adresu mailowego lub numeru telefonu proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
O terminie zebrania organizacyjnego powiadomimy mailowo lub sms-em.

O czechowickim kościele pisał w 2006 roku ksiądz Piotr Górecki w artykule zamieszczonym w 4 numerze "Czechowicera".

Mamy nadzieję, że dzięki rozpoczynanym właśnie badaniom, dopiszemy do tej historii kolejne, fascynujące rozdziały. 


 

 

 

 

Odsłony: 14415