Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_allvideos has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/ksylen2/czechowicer.eu/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 18

 

24 lutego minął termin składania wniosków na wykonanie zadań jednorocznych w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Mieszkańcy Gliwic złożyli ogółem 339 wniosków, z czego pięć dotyczy terenu Czechowic:

 1. Agata Waresiak, w imieniu Rady Osiedla, złożyła wniosek zatytułowany "Obiekt sportowo-rekreacyjny przy ul. Nad Łąkami 1".
  Wniosek ten dotyczy doposażenia dziecięcego placu zabaw, którego budowa ma się rozpocząć w tym roku. Pieniędzy w Budżecie Obywatelskim 2017 starczyło jedynie na przygotowanie i ogrodzenie terenu oraz na zakup jednej, dużej instalacji-zabawki. Tegoroczny wniosek dotyczy zakupu kolejnych elementów tego placu zabaw i opiewa na pełną kwotę przyznaną osiedlu -około 97 tysięcy zł.

 2.  Anonimowy mieszkaniec Gliwic złożył wniosek pod tytułem "Przedłużenie chodnika przy ul. Jagodowej do stacji paliw".
  Chodnik ten ma zapewnić bezpieczne dojście od strony ulicy Toszeckiej do stacji benzynowej i do znajdującego się na jej terenie sklepu spożywczego.

 3. Również anonimowy mieszkaniec Gliwic jest autorem wniosku "Instalacja wzbudzanego światła czerwonego na przejściu, skrzyżowanie ul. Toszeckiej z ul. Jagodową".
  Wniosek ten dotyczy zainstalowania na przejściu dla pieszych na ulicy Toszeckiej, przy skrzyżowaniu z Jagodową i Borówkową, świateł zapalanych na żądanie pieszych. Obecnie korzystanie z tego przejścia jest bardzo utrudnione i niebezpieczne ze względu na bardzo duży ruch na ulicy Toszeckiej.

 4. Andrzej Szelka złożył wniosek zatytułowany "Budowa "Farmy Fotowoltaicznej 1".
  Jest to instalacja złożona z 56-ciu paneli fotowoltaicznych, umieszczona na dachu Starej Szkoły, mogąca produkować około 13,9 MWh energii elektrycznej w ciągu roku. Energia ta byłaby wykorzystana na ogrzewanie budynku Starej Szkoły. Budynek ten jest przystosowany do ogrzewania go energią elektryczną, jednakże wysoki koszt prądu zakupionego w sieci uniemożliwia regularne ogrzewanie budynku z tego źródła. Kwota tegorocznego Budżetu Obywatelskiego pozwala na wykonanie instalacji jedynie na części dachu. Instalacja fotowoltaiczna może być rozbudowana do około 25 MWh (pokrycie panelami całego dachu). Przewidywany koszt pierwszego etapu instalacji, to około 89 tys. zł.
  Kosztorys
  Symulacja instalacji

 5. Również Andrzej Szelka jest autorem wniosku "Budowa farmy fotowoltaicznej 2"Jest to rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na całą powierzchnię dachu Starej Szkoły. Wniosek, przy odpowiedniej frekwencji podczas głosowania, ma szansę być zrealizowany w tym samym roku z funduszu dodatkowego pozostałego ze środków niewykorzystanych przez inne osiedla. Przewidywany koszt tego drugiego etapu budowy instalacji to około 72,5 tys. zł.
  Kosztorys
  Symulacja instalacji

Teraz, do końca kwietnia, potrwa weryfikacja formalna i merytoryczna wniosków. Lista wniosków zakwalifikowanych do głosowania oraz odrzuconych zostanie opublikowana 4 maja, a głosować można będzie w dniach od 15 maja do 12 czerwca.

W tym roku głosujemy nad Budżetem Obywatelskim na rok 2018. Kwota tego budżetu wynosi 4,5 mln zł, z czego na Czechowice przypada 97 291 zł.

Ważniejsze dokumenty Budżetu Obywatelskiego 2018: